Mire figyeljünk cicaválasztáskor?
- Élénk, barátságos természetű?
- Anyja ( és apja, ha jelen van) barátságos, közvetlen és bizalmas az emberekkel?
- Fényes a bundája? Nem látni benne bolhák nyomát?
- Tiszta, csillogó a szeme? Nem látszik a " harmadik szemhéj" ?
- Az orra nedves, és nem váladékozik?
- Fogai fehérek, lehelete nem büdös, szája egészségesen rózsaszín?
- Tiszták a fülei, nincs bennük fülzsír vagy váladék?
- A farka alatti tájék kellően tiszta?
- A pocakja kissé gömbölyded, de nem kemény, és nincsenek rajta duzzanatok?
A megfelelő kölyök kiszemelése
A legfontosabb, hogy egészséges legyen. Célszerű megnézetni a kicsit egy állatorvossal, mielőtt megvásárolnánk, különösen ha fajtatiszta. Ha a tulajdonos vagy tenyésztő nem egyezik bele a tüzetesebb vizsgálatba, jobb , ha odébbállunk.
A kiscica külseje persze nagy szerepet játszik döntésünkben. De személyisége legalább annyira fontos, ha nem fontosabb. Nem rossz pont, ha a kölyök "túlzottan merész". Amikor egy kismacska már saját lábán sétafikál(10-20 napos) , és gazdája olykor kézbe veszi, az jó , ha kíváncsi és nem ijedős. Nem szabad hirtelen felkapni a kiscicát. Finoman fogjuk meg, simogassuk, és játsszunk vele kicsit, mielőtt megvizsgálnánk az esetleges betegség vagy sérülés jeleit. Ha a cicus rémülten meglapul a kezünkben, fúj vagy karmol, tegyük vissza óvatosan az alomba.
Egészséges cica kiválasztása
Az egészséges macska szeme tiszta, csillogó, bundája fényes, jó erőben van , nem mutatja nehéz légzés, hányás, hasmenés jelét, nem sántít, orra , szeme nem váladékozik. A menhelyi macskák ritkán örvendenek kicsattanó egészségnek, de ha megtetszi a cicus, és hajlandók vagyunk rászánni némi időt meg pénzt, hogy erőre kapjon, ne tétovázzunk!
Ha viszont egy macska komolyan betegnek látszik, jobb, ha nem őt választjuk különösen ha már van otthon macskánk. |