Milyen fajtát?
Számos különöző macskafaj létezik, és bár külső megjelenésük hasonló lehet, mindannyiuknak vannak karakterbeli sajátosságaik. -egy fajtán belül van, amelyik nagyon aktív és játékos, míg a másik inkább órákig üldögél az ablakpárkányon, és eltűri, hogy babusgassuk. Más fajta egyedei szeretik, ha háborítatlanul mehetnek oda, ahova akarnak, míg egy fajtatársa odafigyelést igényel, és szívesen üldögél vállunkon, vagy beleüti az orrát dolgainkba. Némelyik fajtára jellemző, hogy társaságkedvelő, míg mások jobban érzik magukat olyan helyen, ahol két, legfeljebb három fajtatársukkal lehetnek együtt. Döntésünkben szerepet fog játszani, hogy családunk leendő új tagjában milyen karakterjegyeket keresünk, és melyek azok, amiket szeretnénk elkerülni. Fontos, hogy a fajtatiszta macska kiválasztásánál ne csak a külsőről, hanem a fajtára jellemző belső tulajdonságokról is tájékozódjunk. Ha ez nem történik meg, utólag kiderülhet, hogy a macskának sokkal több figyelemre van szüksége, vagy rájövünk, hogy nagyon vad és játékos, vagy ellenkezőleg, túl letargikus és "unalmas".
Bundájának ápolása is olyan feladat, amivel jobb előre tisztában lenni. Egy ápolt perzsa macska szemkápráztató látvány, de minden perzsatulajdonos tudja, hogy a gyönyörű bundáért mindennap meg kell dolgozni. Azt is tudják, hogy az elhanyagolt szőrzet rövid időn belül összegubancolódik, akkor pedig csak az olló segíthet a csomók eltávolításában. A művelet után a macskát hónapokig nem vihetjük majd kiállításra.
Mire figyeljünk?
Amikor a tenyésztőhöz látogatunk, akkor sokmindent megfigyelhetünk. Íme, ezek lennének azok a szempontok, amiket semmiképpen ne hanyagoljunk el:
Túlzsúfolt a tenyészet?
A tenyésztők általában több macskát szoktak tartani, kint és bent egyaránt. Az is megeshet, hogy csak egy-két macskája van. Vannak olyan emberek, akik úgy gondolják, hogy egy tenyészetben sok macskának kell lennie, viszont ez nem törvényszerű. Ha a lakásban szó szerint nem lehet megmozdulni a macskáktól, az nem túl jó előjel. Minden egyes macskának törődésre, gondoskodásra van szüksége, és ez arányosan csökken, minnél többen vannak.
Milyen a lakhelyük?
Vannak olyan macskák, amelyek ideiglenesen, vagy állandóan kertben laknak. Ez leginkább a spriccelő kandúroknál bevett szokás. A kölykök számára a társas fejlődés szempontjából fontos, hogy a házban nőjenek fel, és ne a kertben, vagy egy elzárt szobában, ahol nem osztozhatnak a többi macskával a ház mindennapi életében. Ugyanis az elszigetelt macskák később szociális problémákkal fognak küszködni, amit később nagyon nehezen dolgoznak le. Amikor a kölykök elérik az életük legfontosabb szakaszát - azaz a bevésődés szakaszát -, akkor a tenyésztőnek nagy gonddal, odafigyeléssel kell őket tanítaniuk, és hagyják, hogy a családban nőjenek fel. Így a kölyök hozzászokik különböző szituációkhoz, emberekhez, állatokhoz, és később könnyebben kezeli az idegeneket.
Hogyan reagálnak a kölykök látogatásunkra?
Figyeljük meg a kölykök reakcióját látogatásunk folyamán. Az álmosságot leszámítva az egészséges cicának érdeklődnie kell az idegenek felé, mintha ez napi rutinnak számítana. Az nem jó jel, ha retteg tőlünk. Közel kell engedniük magukhoz, és meg kell hogy mutassák játékosságukat. Azok a cicák, akik elzártan éltek, és csak akkor engedik őket ki szobájukból, amikor látogatók érkeznek, kevésbé lesznek közeledők, mert ismeretlen lesz nekik a környezet. Az is megeshet, hogy idegesen, kevésbé aktívan fognak viselkedni.
Mi a helyzet a higiéniával?
A higiénia fontos szempont, mindig figyeljünk erre is. Nem biztos, hogy olyan friss illat lesz a tenyésztőnél, mint a házunkban, ami annak köszönhető, hogy van egy ivarérett cica a lakásban, aki nem csak kint, de bent is él. Azonban nincs mentség a koszos toalettedényre, a macska koszos, összegubancolódott szőrére vagy váladékozó szemére, a koszos padlóra, a rászáradt ételdaraboktól hemzsegő tálra vagy bármi másra, ami a nem megfelelő törődés jele. Az ilyen elhanyagolt környezetben hemzseghetnek a baktériumok.
Egészségesnek tűnnek a kölykök?
Még a legjobb tenyésztőknél is előfordul az, hogy egy-két napig a cicák szeme váladékozik, vagy elkaptak egy kisebb fertőzést. Amíg ennek veszélye fennáll, a komolyabb tenyésztők nem engedik senkinek, hogy megnézzék a kölyköket. Nem túl biztató jelek, amelyekre figyeljünk oda: orrfolyás, váladékozó szem, koszos fül, ápolatlan bunda, hasmenés jelei a farok alatt. Semmiképpen ne hagyjuk rábeszélni magunkat egy ilyen macska megvételére, akármennyire is sajnáljuk az állatot, mert valószínűleg betegséget is hordozhat. Egyéb jelek, melyek vészt jeleznek: túl felfúvódott, kemény has: férgesség, vagy kopasz foltok a bundán (gyűrűsféreg).
Dokumentáció és teszteredmények
Némelyik fajtának öröklött problémái lehetnek, amelyeket ma már könnyedén ki lehet mutatni. A jó tenyésztő nem fog azon spórolni, hogy a tenyészetet szűrje, ha szükséges, még a kölyköket is. Még az a tenyésztő is, aki tudja, hogy a tenyészetében biztosan nincsenek öröklött betegségek, rendszeresen szűri a szülőket a macskaleukémia (FeLV) és a macska-AIDS (FIV) ellen, mivel ezek ellen még sajnos nem létezik hatásos oltás. Ha előre tájékozódunk a választott fajtával kapcsolatban, tudni fogjuk, hogy milyen problémákra kell odafigyelnünk. Bátran megkérhetjük a tenyésztőt, hogy mutassa meg a macska teszteredményeit. A komoly tenyésztő ezt örömmel teljesíteni fogja.
Ne egy nap alatt látogassuk végig a tenyésztőket
Bár a legtöbb tenyésztőnél első osztályú a higiéniai és egészségügyi követelmények, egy nap ne látogassunk el több mint egy tenyésztőhöz. Ugyanis mingi meg van annak a kockázata, hogy akaratlanul is átviszünk egyik helyről a másikra valamilyen baktáriumot.
--------------------------------------------------
forrás: cicablog.gportal.hu |