Az emberek nagy része háziállatként a nem fajtatiszta macska mellett dönt. Mi sem egyszerűbb a beszerzésnél, hisz mindenki ismer valakit, aki egy alomnyi kiscicának éppen szerető gazdit keres. Ezeket a kismacskákat gyakran nagyon olcsón vagy ingyen odaadják, és ránézésre semmivel sem alsóbbrendűek fajtatiszta társaiknál. Mégis, ha úgy döntünk, hogy nem fajtatiszta macskát viszünk haza, pár dologra azért nem árt odafigyelni.
A szülők tulajdonságai és a mindennapi környezetük
A tulajdonságok nem kis mértékben öröklöttek. A leendő gazdák sokszor barátságos, megbízható természetű macskát keresnek, akit lehet simogatni, és aki képes a család minden tagjával együtt élni. Az ilyen tulajdonságok részben öröklöttek, részben egész fiatalon szerzett tapasztalaton, bevésődött szokáson és szocializáción alapulnak. Éppen ezért fontos, hogy a fent említett karakterjegyeket a macska örökölje szüleitől. Előfordulhat, hogy a tanyán vagy elvadult macskák kölykeként világra jött kiscica természete nem lesz olyan szeretetteljes, bizalmas, mint azoknak a kölyköknek, akik jó természetű, megfelelő körülmények között tartott, szeretetre méltó, családtagnak számító szülőkkel rendelkeznek. Ennek oka legfőképpen az, hogy a "kinti" macskák között jobban működik a "természetes kiválasztódás". A legokosabb, legügyesebb, legóvatosabb és legerősebb macskának nagyobb esélye van a túlélésre, mint annak, amelyik túl bizalomteljes. Valójában az utódnemzésben is ők a legeredményesebbek. Ha egy ilyen "félig elvadult vérvonalú" kölyök megtanulja anyjától a távolságtartást, akkor egész életében gyanakvó lesz az emberekkel szemben. Nem valószínű, hogy egy ilyen macskából doromboló, bújós háziállat lesz, mert még a saját gazdáját is bizalmatlanul fogja méregetni.
A kölyökkor
A nem fajtatiszta kismacskákat gyakran túl korán, hat-nyolc hetes korukban elválasztják anyjuktól. A kölyköket legkorábban tíz-, de inkább tizenhárom hetes koruk körül érdemes hazavinni. Sajnálatos módon a korán elválasztott kiscicáknál gyakran előfordulnak viselkedési zavarok. Ezzel szerencsés esetben megtanul a gazda együtt élni, de nem ritka, hogy végül túladnak a macskán, vagy állatmenhelyen végzi, visszahúzódó természete miatt pedig még nehezebben fog új otthonra találni. A kölykök nagyon fontos képességekre tesznek szert hat- és tizenegy hetes koruk között. Ekkor tanulják meg - testvéreikkel folytatott játék, komoly vagy játékos harcok közben - az elfogadható viselkedés határait. Leginkább az anyamacska hat fejlődésükre, övé mindaz a hatalom, amellyel néha igen keményen "helyre teszi" kölykeit, amikor azok túllépik a megengedett határt. Következésképpen a túl korán elválasztott vagy mesterségesen táplált kölyköknek - akik testvéreiktől és anyjuktól külön nevelkedtek - viselkedési problémáik lehetnek. Játék közben vadul megharapják vagy megkarmolják az embereket, és macskatársaik körében is nehezen tudják betartani a társas együttélés szabályait.
Féregtelenítés és oltások
Ha magánszemélytől vásárolunk kiscicát, kérdezzünk rá, hogy a cica megkapta-e a fertőző bélgyulladás (FIE - pánleukopénia) és a macskanátha elleni védőoltást, és féregtelenítve van-e. Ha ez gondot jelent, kérdezzük meg, hogy mi elvihetjük-e a macskát állatorvoshoz. Minden kölyök fonalféreggel fertőzött, függetlenül attól, hogy az anyja rendszeresen féregtelenítve van-e vagy sem. Sőt a kölykök betegségekkel szembeni védettsége - melyet az anyatejből szereznek - nyolchetes korukban kirtelen megszűnik. Hogy megelőzzük a később kialakuló betegségeket, be kell oltatnunk a macskát. Oltás után ajánlott egy hetet várni, mielőtt a cicát hazavisszük. A friss oltások ugyanis nagyon leterhelik a macska szervezetét, mivel a szervezet ilyenkor az adott betegség elleni vakcina ellen antitesteket termel. Ha ehhez még az új otthonba szállítás traumája is hozzáadódik, az csökkentheti a cica ellenálló képességét, és rosszul reagálhat az oltásra.
Élősködők
Mindig vizsgáljuk meg alaposan a kölyköt. Váladékozik-e az orra vagy a szeme, piszkosak-e a fülei, vagy van-e jele hasmenésnek? Ezek nem túl jó előjelek. Ha ilyen jeleket észlelünk, jobb otthagyni a macskát, ahol van, mert lehet, hogy valamilyen lappangó betegsége van. Szintén baljós előjelnek számít a felfúvódott has vagy a kopasz foltok a szőrzetben, ezeknek számos kellemetlen oka lehet. Ugyanígy nem ajánlott az alom legcsenevészebb cicáját választani, nem véletlen, hogy sokkal kisebb és betegebb a többieknél.
------------------------------------------------
forrás: cicablog.gportal.hu |